אות ע׳

בשלות רגשית

בשלות רגשית היא תחום חשוב מאוד בשלבי המוכנות. לפעמים נראה שהילד מוכן לכיתה א' מבחינה לימודית אך מבחינה רגשית הוא לא מוכן.

מהי בשלות רגשית? במעבר לכיתה א' הילד עובר למסגרת חדשה, המציבה לו דרישות, נהלים וסדר יום שונה. בגן הילדים סדר היום חופשי וגמיש יותר עם אפשרויות רבות לביטוי אישי ויצירתי. בכיתה א' מסגרת הלימודים מוגדרת יותר. הילד צריך לעמוד בהישגים, הספקים, ובמשימות משותפות לכל ילדי הכיתה.

הבשלות הרגשית של הילד מאפשרת לו להתאים את עצמו למסגרת החדשה. ילד שבשל מבחינה רגשית יצליח להמתין לתורו, לחלוק ולשתף. יצליח לשאת תסכול ולדחות סיפוקים. הוא יהיה מסוגל לגלות ביטחון בעצמו ובכישוריו. יצליח לפעול על פי חוקים וכללים שהמסגרת מציבה בפניו. יהיה מסוגל לעמוד בתחרות ולהתמודד עם כישלונות. יצליח להתמודד בכוחות עצמו עם קונפליקטים בין-אישיים באופן התואם את המצב. יצליח להיפרד מההורה בבוקר בלי לבכות ובלי לשבור את הכלים.

כדי לפתח בשלות רגשית מומלץ להקפיד על הצבת גבולות בחיי היום-יום מגיל צעיר. הצבת גבולות מאפשרת להרגיל את הילד לכבד חוקים. כדאי לעזור לו ללמוד לפתור בעיות בכוחות עצמו על ידי דיון וחשיבה משותפת על המצב והעלאת אפשרויות לפתרון. כמו כן לחיזוק העצמאות מומלץ לעודד את הילד לבצע מטלות שונות בבית באופן עצמאי, כמו לערוך שולחן, לסדר את החדר, לארגן את כלי המשחק לאחר השימוש בהם (קלפים, פליימוביל, קליקס). ניתן לעזור לו בכך שמחלקים כל מטלה לכמה שלבים ועושים בקרה לאחר כל שלב. אם הילד מביע חוסר ביטחון וחושש לפעול ללא הנחיה, כדאי להתייעץ עם יועץ או פסיכולוג.